Sekcja FAQ - najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Dla kogo detoksykacja może okazać się korzystna?

 Jeżeli tylko zostanie prawidłowo przeprowadzona, praktycznie każdy może odnieść korzyści z jej stosowania. Detoksykacji mogą poddać się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe czy seniorzy, bez względu na aktualny stan swojego zdrowia. Polecamy ją nie tylko sportowcom bądź zwolennikom zdrowego trybu życia, ale i wszystkim tym, którzy chcą się po prostu lepiej czuć na co dzień.

Ile czasu zajmuje detoksykacja?

 Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy z nas jest przecież wyjątkowy i zależy mu na osiągnięciu zupełnie odmiennych celów. Jednym z podstawowych celów programu opracowanego przez doktora Roberta Morse’a jest oczyszczenie i przywrócenie zdolności funkcjonalnej wszystkich komórek organizmu, ale przeszkodą w robieniu postępów może być wysoki poziom codziennego stresu, trudności z zasypianiem czy bardzo szybkie tempo życia.

Ponadto, jednym łatwiej jest przestawić się na zalecaną dietę potrzebną do oczyszczenia organizmu z toksyn, inne osoby natomiast mają tendencję do okresowego powrotu do złych nawyków. Wszystkie te czynniki są indywidualne i w połączeniu z motywacją czy środowiskiem, w którym żyjemy, mają istotny wpływ na tempo procesu detoksykacji u konkretnej osoby.

Pytanie na temat diety początkowej. Czy powinienem przestawić się na jedzenie przede wszystkim owoców?

 Większość osób powinna zacząć raczej od stopniowej zmiany diety, z każdym krokiem coraz bardziej odchodząc od mocno przetworzonych artykułów żywnościowych. Zamiast nich należy – bez zbędnego pośpiechu – wprowadzać coraz większe ilości świeżych owoców, warzyw i innych naturalnych, pełnowartościowych produktów spożywczych. Choć taka zmiana nawyków żywieniowych może wydawać się bardzo powolna, pomoże nam uniknąć powrotu do spożywania artykułów niepożądanych w trakcie detoksykacji.

Jakie produkty powinny nam w szczególności towarzyszyć podczas detoksykacji?

 Nie da się wskazać ogólnie „najlepszych” artykułów żywnościowych, gdyż wszystko zależy od indywidualnych potrzeb organizmu i stanu zdrowia konkretnej osoby. Początkowa dieta powinna składać się z 20% potraw gotowanych i 80% dań niepoddanych obróbce termicznej. Wśród zalecanych warzyw korzeniowych znajduje się m.in. marchew, bataty i rzepa. Zdecydowanie warto też sięgnąć po np. dziki ryż, ziarno amarantusa oraz komosę ryżową.

Czy można spożywać mrożone owoce i warzywa?

 Rekomendujemy, aby Twoja dieta podczas detoksykacji organizmu opierała się na świeżych, naturalnych owocach i warzywach. Dopuszczalne jest jednak okazjonalne spożywanie ekologicznych produktów mrożonych – należy się jednak upewnić, że nie zawierają one żadnych dodatkowych substancji poprawiających smak lub zapach bądź konserwantów.

Co z osobami cierpiącymi na alergię na określone warzywa i owoce?

Jeśli Twój organizm nie toleruje niektórych produktów, tymczasowo wyklucz je z diety i kontynuuj spożywanie owoców i warzyw, które możesz bezpiecznie spożywać.

Detoksykacja jest kluczem do rozwiązania tego rodzaju problemów ze względu na możliwość przywrócenia funkcji nerek i/lub nadnerczy, co pozwala z kolei usprawnić filtrację niepożądanych substancji poprzez układ limfatyczny.

Jak utrzymać dietę opartą na produktach surowych w okresie zimowym?

 Dobrym rozwiązaniem są wówczas duszone lub pieczone owoce, gotowane na parze lub pieczone warzywa, a także zupy warzywne i herbaty ziołowe. Nie chcąc rezygnować z korzyści, jakie zapewnia detoksykacja, niektóre osoby zwiększają ponadto w miesiącach zimowych spożycie kiełków oraz artykułów bogatych w tłuszcze, np. orzechów, nasion oraz olejów, a także używają ekologicznych przypraw, takich jak np. pieprz cayenne, imbir, kurkuma czy cynamon cejloński.

Czy mogę używać soli?

 Ogólnie rzecz biorąc, niewielkie spożycie odpowiednich rodzajów soli (np. różowej soli himalajskiej) jest dopuszczalne w fazach przejściowych diety detoksykacyjnej. Można ją również dodawać do sałatek lub posiłków wegetariańskich w zależności od indywidualnych potrzeb.

Ile kalorii powinienem/powinnam spożywać w moim wieku i przy określonej wadze?

 Aby organizm mógł bez przeszkód przeprowadzać swoje wewnętrzne porządki, nie należy przesadzać z ilością jedzenia. Dr Morse nie rekomenduje jednak liczenia kalorii – dieta detoksykacja polega na jedzeniu kilku małych posiłków w ciągu dnia opartych na świeżych owocach i warzywach. Nie trzeba się więc specjalnie ograniczać, można je jeść, aż do zaspokojenia głodu.

Aktywność fizyczna – czy mogę ćwiczyć podczas detoksykacji?

 W początkowych etapach zalecamy raczej skupić się na odpoczynku. Lepiej pozwolić organizmowi zachować jak największą ilość energii na wewnętrzne oczyszczanie. Jeżeli nie chcemy całkowicie rezygnować z aktywności, dobrym wyborem będzie spokojny spacer, pływanie bez zbędnego forsowania się lub joga.

Dołącz do bezpłatnego RAWlettera...

Jak życie na surowo może pomóc Ci poczuć się zdrowiej, lepiej wyglądać i żyć dłużej?

  • Dowiesz się, czym jest dieta surowa, abyś mógł lepiej zrozumieć, w jaki sposób jedzenie surowej żywności może poprawić jakość Twojego życia.
  • Poznasz prawdziwy powód, dla którego powinieneś rozważyć przejście na dietę surową i jak może to wpłynąć na Twój wygląd i samopoczucie – niemal natychmiast.
  • Jak spożywanie surowej żywności może zmienić Twoje ciało i nadać mu młodzieńczy, zdrowy blask.
  • Prawda o przetworzonej żywności i dlaczego należy jej unikać. (Nawet większość tzw. zdrowych!)
Subskrybuję
Tym samym zgadzam się na otrzymywanie na podany adres e-mail e-booków i innych materiałów informacyjnych. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.
close-link